Ana
Hakkımızda
Üyeler
Faaliyetler
Ödüller
QSL / İletişim
Muhtelif Bilgi
Home
About Us
Members
Activities
Awards
QSL / Contact
Info for Foreigners

 

Turkish Special Wireless Activity Team

Biz Kimiz?

Mekanımız     Ziyaretçilerimiz

Bizler afet haberleşmesine meraklı bir grup Türk radyo amatörüyüz. Bir kaç sene önce, özellikle bir afet anında ihtiyaç duyabileceğimiz teknikleri geliştirmek üzere zaman zaman arazide çalışmalar yapmaya başladık. Bu teknikler arasında ilk aklımıza gelenler, arazide anten kurmak, net kontrol tecrübesi edinmek için pile-up yönetmek, seyyar enerji kaynaklarıyla çalışmak gibi konulardı. Gerçekten de ilk özel çağrı işaretimiz olan TC2LHS Şile Deniz Feneri aktivitesi sırasında hayatımızın en büyük pile-up heyecanını yaşadık.

Sonrasında, bunu sürekli hale getirmeye ve özellikle arazide yapacağımız her çalışma için yeni bir özel çağrı işareti almaya başladık. Bu çalışmaların her biri bizim için yeni bir tatbikattı ve her çalışmada yeni bir tecrübe edindik, yeni dersler öğrendik. 

Daha sonraları ise bu bir alışkanlık haline geldi ve TC öneki ile yapacağımız özel günleri araştırır olduk. Bu araştırmalarda en önemli kaynağımız PTT'nin pul emisyon programı oldu. Çünkü biliyoruz ki dünyanın her yerindeki amatörler için QSL kartı almak önemlidir. Dahası, gelen kartın üzerinde farklı bir pul var ise bu kart daha da önem kazanır. Biz, kartlarımızda ve bunları göndermek için  kullandığımız zarfların üzerindeki pullarda aynı özel güne ait görüntüler bulunmasına özel olarak dikkat ediyoruz. Elbette her QSL'i doğrudan göndermiyoruz. Buna hiç birimizin maddi imkanları yetmez. Ama her çalışma ile uyumlu sayıdaki QSL kartını, ilk gönderenlere o faaliyete ilişkin özel pullarla göndermekten keyif alıyoruz. Bunun karşı taraf için de aynı derecede keyifli olacağını umuyoruz.

Bütün bu süreç içinde, yaptığımız her çalışmada yeni bir şeyler öğrenmeye ve yeni tecrübeler edinmeye devam ediyoruz. Girdiğimiz her yarışmada uzun süreler boyunca kesintisiz çalışabilme konusundaki becerilerimizi sınıyoruz. Bizim için her yeni çalışma daima yeni bir tatbikat anlamı taşıyor. Bugün bu sayede, Türkiye'deki en hazırlıklı, en hızlı hazırlanıp yola çıkan, en hızlı anten kurup en kısa sürede faaliyete başlayan, en iyi yedek donanıma sahip ekip olduğumuza inanıyoruz. Dileriz bu özelliklerimize bir daha asla ihtiyaç olmaz. Ama biz 1999'da yaşananları unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.

Who are we?

Our QTH     Our Visitors

We are a group of Turkish radio amateurs interested in emergency communications. A few years ago, we started working from the field, with an intention to develop techniques that we might need in case of a disaster, like putting up an antenna in the field, managing a pile-up, getting experience in net control, working with mobile energy sources, etc. As a matter of fact, we experienced the biggest pile-up excitement of our lives at Şile Light House, during our first special call sign activity, TC2LHS.

After Şile, working with special call signs from the field turned into a regular activity. These activities were new exercises for us and we learnt a new lesson in each and every one of them.

Later, we started investigating special events that we could work with a TC prefix. Our biggest source in this were the stamp emission program of Turkish post office. We know that it is important for amateurs all around the world to receive a QSL card. Furthermore, that card becomes even more important if there is a unusual stamp on it. We care to have images, specific to the activity we work, on both our cards and on the stamps of our envelopes that we use to post them. We do not, of course, send all QSLs direct. None of us can afford this. However, we take pleasure in sending a number of QSLs, in line with the special event, with special stamps related to that special event. We hope this will be equally enjoyable at the receiving end.

During all this time, we continue learning a new lesson and getting a new experience in each activity that we undertake. We test our capabilities to work non-stop, during long periods of time, in each contest that we enter. Each new activity means a new exercise for us. Today, thanks to all this, we believe to be the best prepared and best equipped team in Turkey, that can get ready and hit the road, that can put up an antenna and get on the air faster than anyone else. We wish there will never ever be a need to any of our skills again. But we did not forget, will not forget and will not let others forget the things that we all experienced in 1999.

Lütfen Dikkat: TC öneki taşıyan her istasyon bir TCSWAT faaliyeti değildir. (Farkını QSL zamanı görürsünüz.)

Please note: All stations with a TC prefix are not TCSWAT activities. (You'll see the difference at the time of QSLs.)